صفحات زامبی خون وبسایت شما را می‌خورند! روش های شناسایی و رفع آن ها

اگر شما هم برای کسب‌وکارتان یک سایت راه اندازی کرده‌اید، مطمئن باشید که صفحات زامبی در سایت شما نیز وجود دارند. صفحات زامبی باعث از دست رفتن رتبه‌های برتر سایت شما می‌شود، پس طبیعتاً شناسایی و رفع این صفحات برای بهبود جایگاه سایت شما در نتایج جستجو بسیار مهم است. صفحات زامبی یا برای سایت ترافیکی ایجاد نمی‌کنند، یا حتی در صورت ایجاد ترافیک، مقدار آن بسیار ناچیز خواهد بود. این صفحات می‌توانند به دلایل مختلفی وجود داشته باشند. یا به امید کسب رتبه برای سرچ یک کلمه کلیدی خاص و یا یکی از صفحات عادی سایت هستند که در سایت وجود دارند.

رفتار بلاگرها در مواجهه با صفحات زامبی کمی متفاوت است. بسیاری از آن‌ها اهمیت چندانی برای این صفحات قائل نیستند و تلاشی برای بهبود وضیعت این صفحات نمی‌کنند. اما دسته دیگر معتقدند که صفحات زامبی برای سئو و پیشرفت سایت بسیار خطرناک هستند و باید آن‌ها را شناسایی کرد. به طور کلی، هر چیزی که در سایت شما وجود دارد، مهم است! پس نباید از کنار این صفحات به راحتی گذشت. تیم توسکاوب برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی تلاش کرده است تا یک راهنمای کامل در مورد صفحات زامبی برای شما آماده کند، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

صفحات زامبی چه هستند؟

در مقدمه مقاله به این موضوع اشاره کردیم که صفحات زامبی صفحاتی هستند که ترافیکی برای سایت ایجاد نمی‌کنند و تنها کاری که می‌کنند، “وجود داشتن” است. البته که سرچ کنسول سایت یک راه مطمئن برای دیدن تعداد صفحات ایندکس شده و نوایندکس است. اما بگذارید روش دیگری را برایتان شرح دهیم تا خیلی سریع بفهمید که چند صفحه از سایت شما در موتورهای جستجو (به صورت پیش‌فرض گوگل را مثال می‌زنیم) ایندکس شده‌اند. صفحه گوگل کروم را باز کنید، در باکس سرچ site:yourwebsite.com را سرچ کنید. برای مثال site:touskaweb.com را در گوگل سرچ می‌کنیم.  

تعداد صفحات زامبی در یک سایت

همانطور که تصویر بالا نشان می‌دهد، 150 صفحه از سایت توسکاوب در گوگل ایندکس شده است. شاید تعداد مقالات، خبرنامه‌ها، صفحات خدمات زیاد باشند، اما 150 صفحه نیستند! اگر شما هم با چنین مشکلی رو به رو شده‌اید، اصلاً نگران نباشید چون اتفاق بدی نیفتاده است. این تعداد صفحات زیاد همان صفحات زامبی هستند که فقط وجود دارند اما کسی به دنبال آن‌ها نمی‌گردد.

صفحات زامبی مختلف یک سایت

تصویر بالا را نگاه کنید، سه صفحه با عنوان “بایگانی” ایندکس شده است. این صفحات به صورت خودکار ایجاد می‌شوند و شما نقشی در به وجود آمدن آن‌ها ندارید. این بایگانی‌ها هر کدام برای یک مقاله هستند، شاید خود مقاله در نتایج جستجو رتبه بالایی داشته باشد ولی این صفحات هرگز رتبه بالایی نخواهند گرفت زیرا فقط حاوی “تگ” هستند و نه محتوا! اما به هر حال باید این صفحات را بهینه سازی و یا حذف کرد تا Crawl budget سایت بیهوده مصرف نشود!

نکته: ربات‌های گوگل در هر بار بررسی سایت شما، تعداد محدودی از صفحات را بررسی می‌کنند که به آن تعداد محدود crawl budget گفته می‌شود.

چرا باید صفحات زامبی را پیدا کنیم؟

صفحات زامبی به افرادی که به سایت شما مراجعه می‌کنند، خدمت خاصی ارائه نمی‌کنند و وجود آن‌ها باعث پایین آمدن آمار و سرعت سایت سایت می‌شود. در سرچ کنسول سایت می‌توانید نحوه عملکرد و آمار سایت خود را مشاهده کنید. البته به این نکته آگاه باشید که این آمار با بررسی تمامی صفحات سایت به وجود می‌آید، از این رو بسیار مهم است که صفحات زامبی را بهینه سازی کنید و یا برای حذف کردن آن صفحات اقدام کنید.

شاید برای شما سوال باشد که چگونه ممکن است وقتی یک صفحه توسط گوگل ایندکس می‌شود، نتواند در نتایج جستجو رتبه‌ای کسب کند. البته که صفحات زامبی توسط موتورهای جستجو ایندکس می‌شوند، اما به دلیل کیفیت بسیار پایین، معمولاً توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته می‌شوند. این صفحات در نتایج جستجو در اعماق اینترنت گم می‌شوند و طبیعتاً کسی نمی‌تواند آن‌ها را در صفحه نتایج جستجو پیدا کند.

در نهایت این صفحات منجر به آسیب جدی به سئو سایت شما خواهد شد.

چگونه اصلاح صفحات زامبی می تواند به وب سایت شما کمک کند؟

 اگر صفحات زامبی را در وب سایت خود پیدا کرده و بهینه سازی کنید، می‌توانید کیفیت وب‌سایت خود را بهبود ببخشید. این پیشرفت کیفیت در سه قدم اتفاق می‌افتد:

صفحات مناسب ایندکس می‌شوند: با حذف صفحات زامبی، برای گوگل نسبتاً آسان می‌شود که بفهمد چه صفحاتی از وب‌سایت شما ارزشمند هستند و بر روی صفحاتی که ارزشی ندارند تمرکز کند. پس صفحاتی که باید ایندکس شوند، ایندکس می‌شوند و به نوعی crawl budget سایت شما بیهوده استفاده نمی‌شود.

 بهبود UX (تجربه کاربری): همانطور که صفحات زامبی خود را بهینه سازی می‌کنید، نرخ پرش سایت کاهش می‌یابد. از آنجایی که کاربران بیشتر با صفحات باکیفیت رو به رو می‌شوند (با حذف یا بهبود صفحات زامبی، تعداد صفحات باکیفیت افزایش می‌یابد) و تجربه کاربری یا UX سایت شما نیز بالاتر می‌رود.

امتیاز کیفیت وب سایت شما بالا می‌رود: هنگام اجرای تبلیغات گوگل، عواملی مانند امتیاز سایت و رتبه آگهی نقش مهمی در موقعیت تبلیغات شما در نتایج جستجو دارند. هرچه صفحات ارزشمند بیشتری داشته باشید و از آن طرف هم صفحات زامبی کمتری وجود داشته باشد، امتیاز کیفیت سایت شما بالاتر می‌رود.

انواع صفحات زامبی

در حالی که صفحات زامبی به صورت کلی به صفحاتی گفته می‌شود که هیچ ترافیکی برای سایت به ارمغان نمی‌آورند، اما باز هم انواع دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما کمک بزرگی برای شناسایی این صفحات بکنند.

صفحات Non-Rsponsive

صفحاتی که در دستگاه‌های مختلف (تبلت، کامپیوتر، گوشی) به درستی به نمایش در نمی‌آیند و یا با سرعت بسیار پایینی کار می‌کنند. Responsive بودن صفحات یا سازگار بودن صفحات با دستگاه‌های مختلف و سرعت لود شدن سایت و صفحات، از مهم‌ترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو هستند. پس طبیعی است که اگر صفحات شما چنین ایراداتی دارند، پتانسیل تبدیل شدن به صفحات زامبی را داشته باشند.

صفحاتی با محتوای کم کیفیت

کیفیت پایین می‌تواند به این معنی باشد که بسیاری از موارد در پست وبلاگ شما اشتباه پیش رفته‌اند. این موارد اشتباه می‌تواند اشتباه املائی، کپی بودن متن یا استفاده از عکس‌های با حق کپی‌رایت است. یکی دیگر از نشانه‌های محتوای بی‌کیفیت وجود معمولاً کمتر از 300 کلمه در مقاله یا صفحه است و طبیعتاً هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند. بسیاری از صفحاتی که خیلی وقت است که به روز رسانی نشده‌اند نیز پتانسیل تبدیل به صفحات زامبی را دارند.

صفحات ایندکس نشده

صفحات خاصی در سایت شما وجود دارد که ممکن است پاسخ دادن، بارگیری یا اجرا شدن آن‌ها خیلی طول بکشد.

گوگل یک استراتژی بسیار خاص برای ایندکس کردن محتوا و تعیین کیفیت صفحات شما دارد. زمان صرف شده توسط خزنده‌ها (ربات‌های گوگل) در یک سایت را بر تعداد صفحات سایت شما تقسیم می‌کند. و اگر صفحه‌ای وجود داشته باشد که پروسه ایندکسی را آهسته کند، آن صفحات را ایندکس نمی‌کند. اگر چنین صفحاتی در وب سایت شما وجود داشته باشد، گوگل به طور خودکار آن‌ها را به عنوان صفحاتی ارزشمند در نظر نمی‌گیرد و احتمال رها شدن این صفحات توسط کاربران نیز زیاد است.

چنین صفحاتی نمی توانند ترافیک مستقیمی از گوگل دریافت کنند، چون نمی‌توانند رتبه خوبی در نتایج جستجوی گوگل کسب کنند.

 چگونه با صفحات زامبی مقابله کنیم؟

برای تعمیر صفحات زامبی در سایت خود، معمولاً دو گزینه خوب دارید:

  • این صفحات را بهینه کنید
  • یا، این صفحات را حذف کنید.

اجازه دهید به شما بگوییم چگونه این کار را انجام دهید.

بهینه سازی صفحات زامبی

همانطور که بحث کردیم، صفحات زامبی معمولاً هیچ ارزشی برای بیننده ندارند. گاهی اوقات، ممکن است به دلیل زمان بارگذاری اضافی، وجود برچسب‌های noindex، محتوای نامناسب یا هر چیز دیگری باشد که این صفحات به وجود می‌آیند.

محتوای خود را مجددا بررسی کنید: بررسی و audit کردن مجدد صفحات در وبسایت می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. با این استراتژی، بیشتر صفحاتی که واقعاً ارزشی ندارند را پیدا می‌کنید و با اضافه کردن محتوای مفید و لینک سازی داخلی اصولی، صفحات زامبی را تبدیل به صفحات مفید و مرتبط با دیگر صفحات سایت می‌کنید.

صفحات خود را تغییر مسیر (ریدایرکت) دهید: فرض کنید یک مقاله مهم در مورد راهنمای وردپرس دارید که در حال جلب توجه است و یکی از پربازدیدترین صفحات در وب سایت شما است. اکنون در همان زمان، چند مقاله مشابه دیگر به عنوان مقاله اصلی دارید که واقعاً ارزشی ندارند یا ترافیک دریافت نمی‌کنند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تمام آن مقالات را به سمت مقاله اصلی هدایت کنید تا اعتبار محتوای اصلی خود را ایجاد کنید.

طراحی صفحه را بهبود بخشید: یکی از دلایل به وجود آمدن صفحات زامبی، Responsive یا سازگار نبودن آن صفحات با دستگاه‌های مختلف است. شاید با ریدیزاین کردن صفحات بتوانید این مشکل را حل کنید و صفحات زامبی را بهینه سازی کنید.

صفحات زامبی را حذف کنید

در حالی که حذف صفحات ممکن است وب‌سایت شما را بسیار سریع‌تر کند، اما همچنان می تواند منجر به از دست رفتن داده‌های مهم شود. چگونه؟ اجازه بدهید به شما بگوییم.

هیچ صفحه‌ای نباید بدون بازنگری حذف شود. حذف کردن صفحات می‌تواند تاثیرات مخربی بر سایت داشته باشد. برای مثال، ممکن است که شما به اشتباه صفحه دسته‌بندی‌ها را حذف کنید، با این کار تمام زیرمجموعه آن دسته‌بندی نیز حذف می‌شوند. اما البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که با حذف صفحات درست، سرعت سایت شما بسیار بالاتر می‌رود و کار کردن با سایت شما برای کاربران آسان‌تر می‌شود. به طور کلی، در صورت وجود صفحاتی که در سایت شما قابل بهینه سازی نیستند یا اصلاً آن‌ها را نمی‌خواهید، می‌توانید آن‌ها را حذف کنید.

حرف آخر

اگر می‌خواهید یک وب سایت سالم و قابل مدیریت داشته باشید، برخورد شما با صفحات زامبی بسیار مهم است. و اگر هنوز شروع به پیدا کردن و بهینه سازی یا حذف صفحات زامبی نکرده‌اید، با گذشت زمان و انباشته شدن آن‌ها، کار شما در آینده سخت‌تر می‌شود. البته تعیین استراتژی مورد استفاده شما به نوع محتوایی که برای شما اهمیت دارد نیز بستگی دارد.

admin

admin

0 Comments

Submit a Comment

دسته بندی‌ها

آخرین خبرها

آخرین مطالب وبلاگ

 مطالب پیشنهادی و داغ